Kapat

Yoga


Yoga nedir?

Yoga, Hint felsefesinde 5.000 yıllık bir geçmişe sahip olan zihin ve beden uygulamasıdır. Çeşitli yoga hareketleri; fiziksel duruşları, nefes tekniklerini ve meditasyon veya rahatlamayı birleştirir. Yoga'nın en önemli amacı, zihni sadelik ve huzura ulaştırmak için yenilemektir. Bu huzur hissi Asana (duruşlar) ve Pranayama (nefes) uygulamalarından gelir.

Bağışıklık Sistemi için Yoganın Faydaları
Canlılar onlara zarar vermek isteyen yabancılara karşı bir savunma sistemi ile donatılarak dünyaya geliyor. Bağışıklık sistemi dediğimiz bu sistem, patojenleri (bakteri, virüs, mantar ve parazitler) ve tümör hücrelerini tanıyıp yok ederek bizi hastalıklara karşı koruyor. Kemik iliği, timüs, lenf bezleri, dalak ve akyuvarlar gibi yapıların oluşturduğu bu karmaşık sistem ne kadar güçlü ise hastalıklar karşısındaki dayanıklılığımız da o kadar artıyor. Uyku düzenimizden beslenmemize, çalışma ortamımızdan kişilik yapımıza kadar birçok faktör ise bağışıklık sistemimiz üzerinde olumlu ya da olumsuz etki yapıyor.

Her türlü fiziksel aktivite, özellikle de yoga bağışıklığı güçlendiren etmenlerin başında geliyor. Yoga dolaşım, sindirim, sinir ve endokrin sistemi aktive ediyor. Bu dört sistem üzerindeki olumlu etkileriyle yoga bağışıklığı iyileştiriyor.

Birincil lenf organlarından biri olan timüs bezi, göğsümüzde iman tahtası denilen bölgede yer alıyor. Timüs bezi, bağışıklık sisteminin mikroplarla nasıl savaşacağından sorumlu.
Yaşla birlikte gerileyen bu organ 20 yaşından sonra küçülmeye başlıyor. Timüs bezinin zamanla fonksiyonunu yitirmesi, bağışıklık sisteminin bozulmasına ve hastalıklara yol açıyor. Aşırı sinirlilik, kaygı, stres çalışmasını olumsuz etkiliyor; gülmek, kahkaha atmak timüs bezini aktive ediyor. İki parmakla timüsün üzerine gelen noktaya vurarak ve dilin üst damağa değdirilmesi timüsün uyarılmasını sağlıyor. Yogada bulunan göğüs açıcı pozlar, geriye bükülme hareketlerinin de bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen timüs bezini aktive ediyor.

Çalışmalar boyunca nefesleri her zaman burundan alıp burundan veriyoruz.
Kullanılan nefes teknikleri de beyin dalgalarını yavaşlatarak stres ve kaygıyı azaltıyor.
Aynı zamanda toksinleri vücuttan atarak zihinsel ve bedensel detoks etkisi yaratıyor.

Evet bilimsel tıbbın tavsiyelerini ciddiye alalım ama aynı zamanda Kahkaha atarak, iyi beslenerek hareket ederek ve bağışıklığınızı güçlendirecek yoga çalışmalarıyla bu zor günleri kendi merkezimizde kalarak sağlık ve sevgi ile yasamaya devam edelim.
Sakura Dönüşüm Merkezi

 

YOGA ALLIANCE ONAYLI 50 SAAT HAMİLE YOGASI EĞİTMENLİĞİ ULUSLARARASI SERTİFİKA PROGRAMI

Hamile Yogası; hamileliğin daha sağlıklı ve kolay geçmesine yardımcı olur.
Nefes egzersizleri, yoga duruşları, meditasyon ve konsantrasyon çalışmaları ile hamilenin; doğuma kendini fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak daha iyi hazırlar. Geçirilen her 3 trimester’a özgü asanalar, nefes ve meditasyon çalışmaları daha bilinçli ve güvenli bir hamilelik süreci geçirmenizi sağlar.

EĞITIM İÇERIĞI:

    Hamileliğin üçer aylık dönemleri
    Hamilelik süresince değişen hormonlar ve etkileri
    Yoga’nın doğum sürecine katkıları ve önemi
    Hamile yogasının tarihçesi
    Hamilelik egzersizleri nasıl yapılandırılır ve faydaları nelerdir?
    Her üç trimester’a göre yoga duruşlarının ve nefeslerin plânlanması
    Gebelikte değişen postürün etkileri ve çözümleri
    Gebelik süresince iskelet sistemindeki değişimler ve bütünsel yaklaşımlar
    Gebelikte ısı kuralları
    Hamilelik dönemindeki genel süreçler ve rahatsızlıklar
    Fiziksel, zihinsel ve ruhsal destek olarak Yoga
    Hamilelik sürecinde solunum sistemindeki değişiklikler ve gebelikte kullanılabilecek pranayama çalışmaları
    Yoga temel felsefesi ve etik kurallar
    Hamile yogası ders planı nasıl oluşturulmalı?
    Gebeye özgü konsantrasyon ve meditasyon çalışmaları
    Gevşeme çalışmaları
    Masaj teknikleri
    Gebelik fizyolojisi

    * YOGA ALLIANCE onaylı 50 saat Hamile Yogası Eğitmenlik Belgesi almaya hak kazanmak için katılımcıların yazılı sınavdan geçer not alması, yazılı ve uygula ödevleri tamamlaması gerekmektedir.

 

 

Kundalini Yoga;
Daha sağlıklı bir bedene, dengeli bir zihne sahip olursunuz. 
Yaratım gücünüzü artırır. Canlı, enerjik ve yaratıcı olursunuz. 
Bedensel gücünüz ve esnekliğiniz artar. 
İç Organların çalışmalarını düzenler. Salgı bezleriniz, kardiovasküler, lenf, sindirim ve sinir sistemleri mükemmel çalışmaya başlar. 

Gevşeme teknikleri, bedensel ve zihinsel rahatlama sağlayarak iç huzura kavuşmanızı sağlar. 
Stres serbest kalır ve zor durumlarla dengeli şekilde baş etme yeteneğiniz artar. 
Nefes teknikleri ile akciğer kapasiteniz genişler. Düzenli uygulandığında astım ve panik atak iyileşme sağlar. 
Hem beden, hem zihinsel detoks sağlar. Duygusal engeller ortadan kalkar ve kendinize yeni ve pozitif bir yaşam kurabilirsiniz. 
Bağışıklık sisteminizi güçlendiririr. 
İsteklerinizin gerçeklemesi yeteneğine sahip olursunuz. istediklerinizi yaratma gücünü aktif hale getirebilirsiniz.

‘’Kundalini enerjisi bütün enerji merkezlerimizden geçerek yükseldiği zaman, insanoğlu kendi tanrısal gücünü anlar. İşte sırf bu yüzden Kundalini yoga için “tehlikelidir” derler, çünkü bu tanrısal gücü fark eden ve deneyimleyen insanı, başka insanlar kendi çıkarları için kullanamaz, onlardan yararlanamaz! Yogi Bhajan”
-
Kundalini Yoga ve Meditasyon; zihin, beden, ruhsal dönüşüm sağlayan, herkesin yapabileceği bir yogadır.Sinir sistemi ve salgı bezleri üzerinde etkin olarak çalışır. Enerji kanallarımız olan meridyenler üzerindeki var olan blokaj ve tıkanıklarını açarak, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve organ sağlığını geliştirir. Vücut sistemleri üzerinde etkili olarak çalışan Kundalini Yoga ve Meditasyon tekniği şifa, dönüşüm ve farkındalık yogasıdır.

 

E-Bültene Üye Olun
Takipte Kalın

Sakura Dönüşüm Merkezi © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır