Kapat

Hamak Yogası


Hamak Yogası

Aerial Yoga ve Anti-Gravity Yoga olarak da adlandırılan Hamak Yogası 2007 yılında yönetmen, kareograf ve dansçı Christopher Harrison tarafından yaratılıyor ve geleneksel yoga, pilates pozlarının hamaklarla birleştirildiği bir yoga türüdür.

Hamak Yogasının normal yogadan en büyük farkı, omurganızdaki baskıyı azaltmasıdır. Örneğin aşağı bakan köpek ya da köprü hareketleri, omurganızdaki baskıyı azaltır ve rahatlamanızı sağlar. Böylelikle gün boyu omurganızı zorlayan baskıdan kurtulur. büyük bir rahatlama yaşarsınız. Özellikle masabaşı çalışanların omurga sağlığına çok daha fazla dikkat etmesi gerekir.

Antigravity yoga zihinsel odaklanma gerektiren bir spor türüdür. Bir pozdan diğer poza geçerken dengenizi kaybetmemek ve vücudunuzu kontrol etmek, kaslarınızı düşündüğünüzden çok daha fazla zorlayabilir. Bu sayede zaman içerisinde vücudunuzu daha iyi tanımaya ve yaptığınız işlere daha iyi odaklanmaya başlarsınız. Yoğun bir hayat temponuz varsa antigravity yogayla zihninizi boşaltmak, klasik yogaya göre çok daha hızlı sonuç verecektir.

Antigravity yogayla klasik yoga arasındaki en büyük farklardan biri de antigravity yoganın temel taşı olan çekme kuvvetidir. Çekme kuvveti olarak tanımladığımız bu hareket; aslında sizin kendi ağırlığınızı, hiçbir destek almadan, tamamen kendi kas gücünüzle kaldırabilme becerinizdir. Klasik yogada çekme kuvveti bulunmaz, bunun yerine “tekrarlanan baskı” diye tabir ettiğimiz bir durum oluşur. Klasik yogada bulunan “güneşi selamlama” gibi hareket serilerinde, tekrarlanan baskıdan dolayı omuz kaslarınızda dengesizlik yaşanabilir; bu durum ise uzun vadede yaralanmalara yol açabilir. Klasik yoganın aksine antigravity yoga, omuz kaslarınızı güçlendirir ve ağrılarınızı azaltır.

Antigravity yoganın en büyük artılarından biri de esnekliğinizi çok çabuk arttırabilmesidir. Antigravity yoga yaparken kullanılan ipek hamaklar, vücudunuzu destekler ve kaslarınıza zarar vermeden esnemenize yardımcı olur. Hamağın verdiği destek sayesinde çok daha güvenli bir şekilde esneme hareketleri yapabilir, çok daha verimli bir yoga deneyimi yaşayabilirsiniz.

Antigravity yoga, zor bir spor görünse de aslında yogaya yeni başlayanlar için en ideal yoga türüdür. Yogaya yeni başlayan öğrenciler, kullanılan hamakların verdiği fiziksel destek sayesinde postürleri üzerinde çalışabilir ve kaslarını güçlendirebilir. Ayrıca klasik yoga sınıfları, antigravity yoga sınıflarına göre daha kalabalıktır. Bu nedenle antigravity yoga sınıflarında eğitmen, öğrencilerle çok daha etkili bir iletişim kurabilir.

Hamak yogasında kullanılan ürünler klasik yogalarda kullanılanlardan biraz farklı. Klasik yoga sınıfında mat, kemer, blok gibi ürünler kullanılırken hamak yogasında tavana güçlü biçimde sabitlenmiş destek zincirlerine bağlanan bir ipek hamak, kullanabileceğiniz tek ürün oluyor. Ders boyunca ipek hamak yer yer sırtınızı, kalçanızı, belinizi desteklemeniz için size yardımcı oluyor; ters duruşlarda size destek vererek pozu daha kolay yapmanızı sağlıyor. Bunlara ek olarak, ters duruşlarda varolan yer çekimi, omurganızın uzamasını ve sırtınızın rahatlamasını da pozitif olarak etkiliyor.

Hamak yogası için sadece bir yoga antrenmanı demek aslında yeterli değil. Hamak yogası sayesinde iç dengenizi sağlayabiliyor, denediğiniz hareketler sayesinde engelleri aştığınızı fark edebiliyor, her şeye daha iyi odaklanmayı başarabiliyorsunuz. Kısacası hem mental gücünüzü hem de fiziksel gücünüzü ipek hamaklar sayesinde kazanmış oluyorsunuz.

Hamak Yogasının Faydaları
Yoganın kişiye hem fiziksel hem mental birçok yararı olduğunu biliyoruz. Hamak yogasınınsa klasik yogadan farklı olarak birtakım yararları daha bulunuyor:
- Hamak yogası, gün boyu sıkışan omurgalarınız arasıdaki baskıyı azaltıyor. Örneğin mat üstünde yaptığınız aşağı bakan köpek ya da baş duruşunda omurlarınız üst üste gelerek baskı oluşturabiliyor; hamak yogasındaysa tüm baskı iplerde!
- Duygusal, psikolojik ve ruhsal olarak çok daha iyi hissetmenizi sağlıyor.
- Sinir sisteminizi ve fiziksel kapasitenizi geliştiriyor. “Ee bunu klasik yoga da yapmıyor mu?” derseniz, hamak yogasının farkı şöyle; pozlar arası geçiş yaparken hem vücudunuzu çok daha iyi kontrol etmeniz hem de hamak iplerini kontrol etmeniz gerektiği için hamak yogası bu konuda çok daha hızlı etki gösteriyor.
- İpek hamakların da desteğiyle vücudunuz, kaslarınıza zarar vermeden çok daha hızlı bir şekilde esniyor.
- Yine ipek hamakların yumuşak desteği sayesinde, ilk kez yoga yapıyor olsanız bile matı üzerindeki kadar zorlanmıyorsunuz ve üstelik çok daha fazla enerji harcamış oluyorsunuz.
- Klasik yogadan çok daha fazla heyecan hissettiğiniz için stres seviyenizin azalmasında daha etkili oluyor.

Hamak Yogası Dersi Öncesi İçin Öneriler
- Hamilelerin, vertigo hastalarının, yüksek/düşük tansiyona sahip insanların, grip ve benzeri hastalıklar dolayısıyla burnu tıkalı olan insanların herhangi bir sağlık problemi yaşamaması için hamak yogası yapması önerilmiyor. O yüzden eğer bu tarz hastalıklara sahipseniz öncelikle doktorunuza danışmanızı öneririm.
- Dersin neredeyse tamamını ipek hamaklara tutunarak geçireceğiniz için derste giyeceğiniz kıyafetinizi buna uygun olarak; dar ve uzun kollu giysilerden seçmelisiniz.
- Derste çok sık baş duruşları yapılabileceği için dersten en az 1-2 saat önce bir şeyler yiyip içmeyi bırakmalısınız.
- İpek hamağı daha rahat kavrayabilmek için dersten önce el kremi ve benzeri ürünleri kullanmamalısınız.
- Mücevher, saat, küpe, kolye ve benzeri aksesuarları ipek hamağa takılarak hem hamağı zedeleyeceği hem de size zarar verebileceği için çıkarmalısınız.

 

E-Bültene Üye Olun
Takipte Kalın

Sakura Dönüşüm Merkezi © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır